Aktuality
Sem vložte podnadpis

Fórum 2020

S ohledem na epidemiologickou situaci fórum 2020 na téma "Ekologické aspekty doby koronavirové" neproběhne formou osobního setkání účastníků s ministrem Tomášem Petříčkem. Organizátoři předají elektronické podklady k němu a zapojit se lze také prostřednictvím facebookové události.

Děkujeme za pochopení a vyzýváme k osobní zodpovědnosti v nelehké době!

Ročník 2020


V roce 2020 uspořádáme 17.-19. září pobytovou Letní ekologickou akademii na Šumavě (viz pozvánka), fórum se 27. června částečně vrátí do Divoké Šárky se Shromážděním Zvonečníku (viz pozvánka) s body "Ekologické aspekty doby koronavirové" a "Hodnocení opatření proti suchu " a hlavní debata ekoakademie v širším formátu v Černínské zahradě s ministrem Tomášem Petříčkem k ekologickým aspektům doby koronavirové proběhne 15. října.

Fórum 2019

Měnící se svět a ekologická řešení

s ministrem zahraničí Tomášem Petříčkem

Mění se klima, dostupnost vody a potravin, na různé země změny dopadají jinak a nejvíce na chudé. Zaměříme se na Česko v mezinárodním kontextu a na ekologická řešení spojená přímo s lidmi s nejnižšími příjmy (energetická chudoba, potravinová pomoc a dostupnost potravin, dopravní obslužnost, dostupnost dotačních programů atd.).

Účast na akci potvrdili Daniel Vondrouš (Zelený kruh), Anna Kárníková (Hnutí DUHA), Jiří Dlouhý (STUŽ), Vojtěch Kotecký (Glopolis), Martin Skalský (Arnika), Miroslav Prokeš (Přátelé přírody), Edvard Sequens (Calla), Jana Moravcová (Beleco), Vladimír Študent (CEMC), Koalice proti palmovému oleji, Stanislav Kozlík (Český zahrádkářský svaz), Vlastimil Karlík (Koalice pro řeky) a Jiří Jakl (spolek Zvonečník). Moderuje Patrik Eichler.

Změny ekoakademie 2019

V roce 2019 měníme několik věcí kolem tradiční LEA. Fórum přesouváme na babí léto z Divoké Šárky do Černínského paláce a pobytové poznávací výpravy za přírodou do Krkonoš. Jde o samostatné nezávislé akce v letním období v širokém slova smyslu.

Zpráva z Krkonošské ekoakademie je k dispozici -zde-.

LEA 2018 se vydařila

Letošní ročník směřoval ke komunální sféře a vynesl zejména témata zajišťování pitné vody pro obce, zadání pro ekologické hospodaření v obecních lesích a dotační příležitosti pro využívání dešťové vody. Byla zde příležitost k oslavě 10 let Zvonečníku s předáním ocenění za rozvoj platformy a schválením manifestu platformy. Nechyběly ani návštěvy Divoké Šárky se západem Slunce, měřením teplotních rozdílů různých povrchů či návštěva starého protileteckého krytu.

Dorazí významné osobnosti

Rok 2018 je pro Zvonečník mimořádný kulatým výročím a letní ekoakademií chceme posunout globálnější myšlení k lokálnějšímu jednání na komunální úrovni.

Na akci uvítáme například europoslance Pavla Poce, ministerského náměstka Vladimíra Manu,  bývalé vládní poradce Martina Kloze, Petra Petržílka (bývalý úspěšný místostarosta) a Jana Slaninu (urbanista). Palčivá témata ochrany zdraví a životního prostředí připomene Radim Šrám z AV ČR. Z ekologických organizací dorazí například ředitel Zeleného kruhu Daniel Vondrouš. Národní síť zdravých měst zastoupí Miroslav Andrt (místostarosta Štětí).

Záštity 2018

Záštity 3. ročníku Letní ekologické akademie udělili úspěšný ekostarosta Okříšek Zdeněk Ryšavý, radní pražského magistrátu Irena Ropková, kandidát na starostu Prahy 8 Vít Céza a laureát Ceny Josefa Vavrouška Robin Böhnisch. Děkujeme!

Vychází almanach 2017

Almanach je ke stažení -zde-.  (velikost 2,2 MB)

Prezentace panelistů

Daniel Vondrouš (Zelený kruh)

Jiří Koželouh (Hnutí DUHA)

Vojtěch Kotecký (Glopolis)

Petr Plachký (JRK) - Inovativní technologie pro třídění a předcházení odpadů

Lubomír Klobušník (IQ Energy) - Inteligentní úspory energie

Záštity

Zástity 2. ročníku LEA udělili Robin Böhnisch (poslanec a předseda výboru pro životní prostředí), Michaela Marksová (ministryně a místopředsedkyně ČSSD), Lenka Teska Arnoštová (náměstkyně ministra zdravotnictví) a Pavel Poc (europoslanec a místopředseda výboru pro životní prostředí). Děkujeme!

Ročník 2017

novinky

Blíží se druhý ročník Letní ekologické akademie, který proběhne 21. a 22. července 2017.
V pátek zde vystoupí ředitelé a předsedové nejvýznamnějších ekologických organizací působících v ČR (Hnutí DUHA, Greenpeace, STUŽ, Zelený kruh, Zvonečník), proběhne fórum s ekologickými kandidáty, zaměříme se na příklady ekonomické transformace na příkladu německého Porúří a diskutovat budeme také škody amerického prezidenta Donalda Trumpa směrem k životnímu prostředí a proti samotným Američanům. Ze zahraničních hostů zde vystoupí předseda saské organizace Přátelé přírody Tilmann Schwenke a s tlumočením i další zájemci.
Sobota bude velmi prakticky zaměřená - jak si udělat ekologické bydlení. Zaměříme se tu na využití dešťové vody v domácnostech, využití energie dopadající na střechy a jak optimalizovat třídění odpadů. Odpoledne bude patřit vycházce do Divoké Šárky, koupání a ukázce úspěšné revitalizace potoka.
V neděli v rámci "postakademie" navštívíme potápky černokrké v Hostivicích.
Pro účastníky z regionů nabízíme skvělé dopravní spojení, možnost ubytování mimo jiné na sousedních kolejích a program na celý víkend. Všem zájemcům nabízíme možnost prezentace tiskovin, nebo doplnění ukázkami výstav. Naším cílem bude reflektovat aktuální ekologickou politiku, další vize a umožnit seznámení zájemců o ekologická témata a řešení napříč regiony.

Ivana Cabrnochová

návrat na "místo činu" po 10 letech

Senátorka Ivana Cabrnochová se po 10 letech vrátila na "místo činu" - do vokovické Sorbonny, sídla Fakulty tělesné výchovy a sportu UK. "Ráda jsem si tu zavzpomínala na moje studentská léta, když jsem se tehdy v rámci mateřské dovolené rozhodla vystudovat vysokou školu."

Přiblížila nám práci v Senátu, přípravu zákona zakazujícího kožešinové farmy nebo kroky, které mají omezit rozsah a následky povodní (zkušenosti v Záběhlicích z roku 2013). Mluvila o zapojování veřejnosti do rozhodování v Praze 10 nebo o dobrých zkušenostech s provozem Horského hotelu na Černé hoře, kde snaží hledat cesty, jak provozem nezatěžovat okolní přírodu.

Vladimír Mana

náměstek ministra životního prostředí

Anna Kárníková

vedoucí oddělení pro udržitelný rozvoj úřadu vlády

Vznik a fungování vládní rady pro udržitelný rozvoj, osobní přístup k ekologii

-> video

Palmový olej a osvěta Zvonečníku

-> video

Pozvání na ekoakademii a co jí přivedlo k sociální demokracii

-> video

Rozhovory s Petrem Petržílkem

poradcem premiéra a hlavním autorem ekologického manifestu ČSSD

Navštivte ekoakademii a k mediálnímu bojkotu ekologické ČSSD

-> video

Vznik a plnění ekologického programu ČSSD

-> video

Co přivedlo Petra Petržílka do socdem?

-> video

Seznamte se s Vítkem Cézou

Vítek je zastupitelem, obvodním místopředsedou a členem odborného zázemí ČSSD. Poskytl nám rozhovor, proč do ČSSD vstupoval a proč přijít na letní ekoakademii

-> video

Přiblížil nám také ekologickou politiku městské části a ČSSD na Praze 8 (s jediným pražským socdem starostou)

-> video

Pozdrav Bohuslava Sobotky

Letní ekologická akademie si klade za cíl komplexní diskusi k ekologické politice sociální demokracie. Podporuji modernizaci ČSSD a oblast ekologie logicky patří k jejím základům.

S vládní koalicí se nám daří naplňování roky připravovaného ekologického manifestu ČSSD a nikoli jen řešení ad hoc problémů. Akademie se zvláště dotkne moderních přístupů ke krajině, šetrné spotřeby, využívání energie či bezpečnosti silnic. Těším se také na výstup v podobě almanachu.

-> ČSSD

Česká a německá sociální demokracie

Rozhovor s Thomasem Oellermannem - vědeckým pracovníkem Friedrich-Ebert-Stiftung o vztahu ekologie u německé a české sociální demokracie. Thomas je rodilý Němec a v rozhovoru se dotkl česko-německého dialogu, příkladu změny rozvoje v německém Porůří, obratu v německé energetice a významu debaty o budoucnosti s ekologickými organizacemi.

-> video

Rozhovor s Erazimem Kohákem

Prof. Erazim Kohák se seznámil s programem Letní ekologické akademie a rád by se z médií dozvěděl například, kdo je Robin Böhnisch (s jehož záštitou akci pořádáme a velmi si jí vážíme)

-> video

V další části rozhovoru se prof. Erazim Kohák zabývá, co ho přivedlo do sociální demokracie

-> video

Videozdravice Lucie Válové

Lucie Válová je předsedkyní Mladých sociálních demokratů a přiblížila nám její vztah k ekologii.
-> video

Videozdravice Norberta Buchty

Videa s Norbertem (členem zvonečníkového Grémia):

-> pozvání na letní ekoakademii

-> přiblížení problematiky vody v krajině

Ukázky romantických západů Slunce v Divoké Šárce:

Zaregistrujte se prosím!

V hlavní nabídce těchto stránek již najdete program letní ekoakademie a prosíme Vás o registraci předem.

Připravujeme letní ekoakademii

Letní ekologickou akademii uspořádá platforma Zvonečník a Masarykova demokratická akademie 29.-31. července 2016 v Divoké Šárce. Akademie bude reflektovat ekologickou politiku sociální demokracie na různých úrovních rozhodování a také nabídne vzdělávací program k řadě zajímavých témat.